Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing Unit, Series: SSF, 52 mm Bore Dia, 2-3/4 in Bolt Center-to-Center Length, 4 Hole Flange Mounting, 3-3/4 in Overall Length, 1-13/32 in Overall Height, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W4 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Manufacturer Part Number | SSF205 |
| Series | SSF |
| Bore Diameter | 52 mm |
| Bolt Center-to-Center Length | 2-3/4 in |
| Flange Mounting Type | 4 Hole |
| Overall Length | 3-3/4 in |
| Overall Height | 1-13/32 in |
| Bearing Material | Cast Iron |