Features
Specifications
Automatic shutoff nozzle designed for fuel transfer is designed for diesel applications with a 1-1/8 In. large spout size and green jacket. The SD Series nozzles from Fill-Rite usher in a new era of both value and performance. These nozzles are graded standard-duty and are offered at competitive prices, yet still feature the trusted Fill-Rite reliability and durability customers expect. Automatic fuel transfer nozzles feature heavy-duty construction and come in a variety of gasoline, diesel, and cold weather options.
- Flow rate: 2.5 - 15.5 GPM
| Brand | Fill-Rite |
|---|---|
| UPC | 089404249444 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section S2 |
| Package Length (in) | 7.20" |
| Package Width (in) | 16.00" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | SDN100GAN |
| Color | Green |
| Fuel Type | Diesel |
| Spout Size | 1-1/8 In. |
| Nozzle Size | 3/4" |