Features
Specifications
V-Belt, Double Angle, Hexagonal, BB Section, 0.65625 in Top Width, 0.53125 in Thickness, 1 Ribs, Polyester Reinforced, Resists: Oil & Heat Resistant, Synthetic Rubber, Black
| Brand | Jason Megadyne |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section N8 |
| Package Length (in) | 8.80" |
| Package Width (in) | 26.20" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | BB70 |
| Type | Double Angle, Hexagonal |
| Section Size | BB |
| Top Width | 0.65625 in |
| Thickness | 0.53125 in |
| Number of Ribs | 1 |
| Reinforced Material | Polyester |
| Resists | Oil & Heat Resistant |
| Material | Synthetic Rubber |
| Color | Black |