Features
Specifications
Automatic shutoff nozzle designed for fuel transfer. Designed for gasoline applications with a 13/16" spout size and red jacket. The SD Series nozzles from Fill-Rite usher in a new era of both value and performance. These nozzles are graded standard-duty and are offered at competitive prices, yet still feature the trusted Fill-Rite reliability and durability customers expect. Automatic fuel transfer nozzles feature heavy-duty construction.
- Flow rate: 2.5 - 15.5 GPM
- Cast aluminum construction is built to last
- Easy to use with an included spout spring to ensure optimal nozzle placement
- Adjustable with 3 different latch positions to easily tailor flow rates
- Automatic shut-off prevents overfilling and spilling
| Brand | Fill-Rite |
|---|---|
| UPC | 089404249420 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section S1 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 10.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | SDN075RAN |
| Color | Red |
| Fuel Type | Gas |
| Spout Size | 13/16 In. |
| Nozzle Size | 3/4" |