Features
Specifications
The three sided tooth design enables this 380mm/15” handsaw to cut faster than traditional hand saws. Not only is this saw faster than traditional handsaws but it preserves sharpness due to the induction-hardened teeth. This provides long-lasting sharpness for the job at hand. The ToughCoat provides a low-friction coating for less drag.
- Hardened teeth for longer life
- Blade Armour, 2x more rust resistant, 6x more abrasion protection, 50% less friction15% thicker blade for straighter cuts and to reduce binding
- Back of saw can be used to mark 45 and 90 degree angles
- Ergonomically designed slip resistant grip
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174205442 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section I6 |
| Package Length (in) | 5.10" |
| Package Width (in) | 19.60" |
| Package Height (in) | 19.60" |
| Manufacturer Part Number | DWHT20544L |
| Country of Origin | Denmark |
| Length | 20 in |
| Width | 5 in |
| Height | 1 in |
| Weight | 1.225 lbs |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Disclaimer | NULL |
| Warranty | 1LW |
| Claims Needed | No |
| Blade Length | 15 In |
| Blade Width | 5.12 |
| Handle Material | Aluminum |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Teeth Per Inch | 11 |
| Product Material Group | WOOD |