Features
Specifications
The DEWALT Standard Panel Saw is designed for efficiency and comfort. ToughCoat coating reduces drag while cutting. A three sided tooth design cuts up to 50% faster than traditional handsaws. Induction-hardened teeth remain sharp for long life.
- ToughCoat: long lasting, low friction coating for a smoother, easier to control cut
- Triple ground / 3PT teeth: cuts on both the push and pull strokes for a faster, more efficient cut
- Metal handle and screws: for ultimate blade to handle strength and accurate 45° and 90° angle guides
- Bi-material handle: for comfort and control while cutting
- Induction hardened teeth: stay sharper for longer
- 8 teeth per inch: suitable for a wide range of applications
- 1X DEWALT Hand Saw, Standard Panel, 20-Inch
- NULL
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174205459 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section I6 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 23.70" |
| Package Height (in) | 23.70" |
| Manufacturer Part Number | DWHT20545L |
| Country of Origin | Denmark |
| Height | 1.300 in |
| Length | 25.400 in |
| Width | 5.800 in |
| Weight | 1.450 lbs |
| Product Type | HANDSAW |
| Product Material Group | WOOD |
| Warranty | 1LW |
| Blade Length | 20 In |
| Blade Type | Hand Saw |
| Blade Width | 5.8 |
| Handle Material | Aluminum |
| Teeth Per Inch | 8 |