Features
Specifications
Weasler PTO drive shafts are the premier solution in both the agricultural and lawn & turf industries. Engineered for continuous operation, they are built to withstand the daily rigors of farm use.
- Tractor Yoke: 1-3/8" - 6 Spline- Spring Lock
- Implement Yoke: 1/3/8" -6 spline - Spring Lock
- Compressed Length: 40"
- Tubing Profile: Tri-Lobe
- Series : 3
| Brand | Weasler |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section W1 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 39.00" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Manufacturer Part Number | 14006340ST |
| Length | 39.93 inch |
| Height | 6 inch |
| Width | 6 inch |
| Weight | 22 lb |
| Series | AB3 |
| Outside Diameter | 6" |
| Bore 1 | 1.375" |
| Bore 2 | 1.375" |
| Bearing Diameter | 1.063" |
| Bearing Span | 2.752" |
| Application | FINISHING MOWER |
| RPM | 540 rpm |
| Horsepower at 540 RPM | 29 hp |
| Horsepower at 1000 RPM | 44 hp |
| Tractor Yoke | 1-3/8" - 6 Spline- Spring Lock |
| Implement Yoke | 1/3/8" -6 spline - Spring Lock |
| Tubing Profile | Tri-Lobe |