Features
Specifications
Standard Insert for 10″ Blades
- Precision machined from a high-quality, ultra strong phenolic core material that is covered on top and bottom with a low-friction, wear-resistant melamine surface
- Positioning screws ensure a solid and precise fit in the table
- Pre-formed clearance slots for SawStop blade guard and riving knife
- Dual metal wear plates for anti-kickback pawls
- Positive locking latch allows for tool-free operation
- Compatible with ICS/PCS/CNS only
| Brand | SawStop |
|---|---|
| UPC | 857766003178 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section M3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 17.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | TSI-SLD |
| Country of Origin | Taiwan |
| Length | 16 in |
| Width | 4.5 in |
| Height | 1.5 in |
| Weight | 2 lb |
| Compatibility | ICS,PCS,CNS |
| Warranty | 1 Year |