Features
Specifications
8" Standard Twist Knot Wire Wheel, .023" Steel Fill, 5/8" Arbor Hole
- Coating Removal
- Deburring Heavy
- Removal of Excess Molded Rubber
- Removal of Heavy Corrosion
- Removal of Rust
- Removal of Scale
- Surface Roughening and preparation
- Provide Heavy-Duty Brushing Action With Some Flexibility
- Ideal for Demanding Cleaning Applications on Somewhat Irregular Surfaces
- Bench Grinder
- Pedestal Grinder
- Straight Grinder
| Brand | Weiler |
|---|---|
| UPC | 012382081553 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section N1 |
| Package Length (in) | 7.60" |
| Package Width (in) | 7.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 08155 |
| Std. Pack Barcode | 30012382081554 |
| Std. Pack Length | 8.25 |
| Std. Pack Width | 8.5 |
| Std. Pack Depth | 2 |
| Std. Pack Cube | 0.08 |
| Std. Pack | 2 |
| Std. Pack Weight | 4.5 |
| Item Dia. | 8" |
| Arbor Hole | 5/8" |
| Fill Dia. | 0.023 |
| Fill Matl. | Steel |
| Face Width | 5/8" |
| Trim Length | 1-5/8" |
| # of Knots | 38 |
| Max RPM | 6,000 |
| Thickness at Face Plate | 1/2" |
| Twist Style | Standard Twist |
| Master Carton Barcode | 50012382081558 |
| Master Carton Length | 13.563 |
| Master Carton Width | 13.188 |
| Master Carton Depth | 9.25 |
| Master Carton Cube | 0.9574865781 |
| Master Carton Quantity | 16 |
| Pounds per Master Carton | 38.45 |
| UPC Barcode | 012382081553 |
| Unit Weight | 2.25 |
| Unit Weight Measure | LB |
| Commodity | 9603 50 0000 |