Features
Specifications
Vortec Pro 6" Knot Wire Wheel, Standard Twist, .025" Steel Fill, 5/8"-11 UNC Nut, Retail Pack
- Deburring Internal Edges
- Removal of Epoxy Based Paints
- Removal of Heavy Corrosion
- Removal of Powder-Coating
- Removal of Scale
- Weld Preperation and Cleaning
- Right Angle Grinder
- Provide An Aggressive Brushing Action for General Purpose Deburring, Cleaning, and Surface Preparation Applications
| Brand | Weiler |
|---|---|
| UPC | 012382360245 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section N2 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 6.20" |
| Package Height (in) | 6.20" |
| Manufacturer Part Number | 36024 |
| Std. Pack | 1 |
| Std. Pack Weight | 1.1 |
| Item Dia. | 6" |
| Arbor Hole | 5/8"-11 UNC |
| Fill Dia. | 0.025 |
| Fill Matl. | Steel |
| Face Width | Wide |
| Max RPM | 11,000 |
| Twist Style | Standard Twist |
| UPC Barcode | 012382360245 |
| Unit Weight | 1.10 |
| Unit Weight Measure | LB |
| Commodity | 9603 50 0000 |
| Master Carton Barcode | 50012382360240 |
| Master Carton Quantity | 5 |