Features
Specifications
Vortec Pro 6" Knot Wire Wheel, Standard Twist, .014", 5/8"-1/2" Arbor Hole, Retail Pack
- Bench Grinder
- Pedestal Grinder
- Straight Grinder
- Coating Removal
- Deburring Heavy
- Removal of Excess Molded Rubber or Plastic
- Removal of Heavy Corrosion
- Removal of Rust
- Removal of Scale
- Surface Cleaning
- Surface Roughening and Preperation
- Provide an Aggressive Brushing Action for General-Purpose Surface Cleaning Applications
| Brand | Weiler |
|---|---|
| UPC | 012382360276 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section N2 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 6.60" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 36027 |
| Item Dia. | 6" |
| Arbor Hole | 5/8"-1/2" |
| Fill Dia. | 0.014 |
| Fill Matl. | Steel |
| Face Width | Wide |
| Max RPM | 9,000 |
| Std. Pack | 1 |
| Twist Style | Standard Twist |
| UPC Barcode | 012382360276 |
| Unit Weight | 1.10 |
| Unit Weight Measure | LB |
| Commodity | 9603 50 0000 |
| Master Carton Barcode | 50012382360271 |
| Master Carton Quantity | 5 |
| Std. Pack Weight | 1.1 |