Features
Specifications
V-Belt, B Section, 251 in Outside Length, 0.65625 in Top Width, 0.4375 in Thickness, 1 Ribs, Wrapped Construction, Polyester Reinforced, Resists: Oil & Heat Resistant, Static Dissipating, Rubber, Black
| Brand | Jason Megadyne |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section N9 |
| Package Length (in) | 38.50" |
| Package Width (in) | 11.80" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | B248 |
| Section Size | B |
| Outside Length | 251 in |
| Top Width | 0.65625 in |
| Thickness | 0.4375 in |
| Number of Ribs | 1 |
| Construction | Wrapped |
| Reinforced Material | Polyester |
| Resists | Oil & Heat Resistant, Static Dissipating |
| Material | Rubber |
| Color | Black |