Features
Specifications
Downloads
STANLEY replacement block plane iron cutter for plane
- Hardened, tempered high-carbon chrome steel assures excellent edge retention
- Can be honed to a razor-sharp edge
- Ground to a flat surface for easy sharpening
- Comes with accurate ground edge of 25 ° finishing with an additional honed angle of 30 ° is recommended
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174125047 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section I4 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 7.30" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 12-504 |
| Country of Origin | China |
| Length | 7.3 in |
| Width | 2.6 in |
| Height | 0.2 in |
| Weight | 0.12 lbs |
| Battery Test Summary | STANLEY_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_Rev_1,2.pdf |
| Warranty | 1YW |
| Blade Width | 1.25 |