Features
Specifications
The STANLEY 16 oz. White Rubber Mallet features a durable 11 in. hardwood handle and rubber head helps prevent bounce for consistent controlled strikes. Ideal for finishing work, the white rubber head material minimizes marring and surface damage to work materials when striking.
- Rubber head helps minimize marring and surface damage
- Tough rubber head molded to a wood handle
- Bounce resistant, Non-marring white rubber head
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174561456 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section H3 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 3.90" |
| Package Height (in) | 13.20" |
| Manufacturer Part Number | STHT56145 |
| Country of Origin | China |
| Length | 13.2" |
| Width | 3.9" |
| Height | 2.6" |
| Weight | 1.461 lb |
| Battery Test Summary | STANLEY_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_Rev_1,2.pdf |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Prop 65 Generic Warning | No |
| Warranty | LLW |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Recommended Safety Equipment | Safety Glasses |
| Size | 16 oz |
| Product Material Group | WOOD |