Features
Specifications
Adjustable closet rod (National Model V7052). An ideal, sturdy rod for closets. PermaSeam design consists of 2 structurally strong rolled shapes which telescope for easy adjustment. Closet rods exceed ANSI (American National Standards Institute)/BHMA (Builders Hardware Manufacturers Association) A 156.16 Deflection Standards when installed with center supports. Manufactured from steel.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613189652 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section H5 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 64.00" |
| Manufacturer Part Number | N189-654 |
| Length | 72 In. To 120 In. |
| Diameter | 1 In. |
| Color | Bright Steel |
| Material | Steel |