EZ-FLO
3/4 in FIP Brass Tankless Water Heater Service Valve Kit
SKU: WHSVK
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$79.99
Features
Specifications
Simplify your plumbing and home improvement projects with Eastman tankless water heater service valve kit. Designed for use with tankless water heaters, this valve kit is equipped with a 3/4 in FNPT union and a 3/4 in FIP connection. This water heater service valve kit is made with heavy-duty bronze and forged lead-free brass construction which makes flushing and servicing tankless water heaters fast and easy and features tethered capped drain valves that allow for quick water heater servicing. The kit can withstand a working pressure of 600 WOG and include a 150 PSI pressure relief valve.
| Brand | EZ-FLO |
|---|---|
| UPC | 091712017660 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I1 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 8.20" |
| Manufacturer Part Number | 60204 |
| Connection Size | 3/4 in |
| Connection Type | FIP |
| Material | Brass |