Features
Specifications
Pillow Block Housing, Tap Base, Series: TB, 62 mm Inside Dia, 2-Bolt Mount, 42.9 mm Base to Bore Centerline, 101.6 mm Overall Length, 85.7 mm Overall Height, 38.1 mm Overall Width, Ball Compatible Bearing, 76.2 mm Bolt Center-to-Center Length, Cast Iron, Uncoated
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W2 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | TB206 |
| Type | Tap Base |
| Series | TB |
| Inside Diameter | 62 mm |
| Mounting Type | 2-Bolt |
| Base to Bore Centerline | 42.9 mm |
| Overall Length | 101.6 mm |
| Overall Height | 85.7 mm |
| Overall Width | 38.1 mm |
| Compatible Bearing Type | Ball |
| Bolt Center-to-Center Length | 76.2 mm |
| Material | Cast Iron |
| Finish | Uncoated |