Features
Specifications
Pillow Block Housing, Tap Base, Series: TB, 80 mm Inside Dia, 2-Bolt Mount, 49.2 mm Base to Bore Centerline, 117.5 mm Overall Length, 100 mm Overall Height, 47.6 mm Overall Width, Ball Compatible Bearing, 88.9 mm Bolt Center-to-Center Length, Cast Iron, Uncoated
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W2 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Manufacturer Part Number | TB208 |
| Type | Tap Base |
| Series | TB |
| Inside Diameter | 80 mm |
| Mounting Type | 2-Bolt |
| Base to Bore Centerline | 49.2 mm |
| Overall Length | 117.5 mm |
| Overall Height | 100 mm |
| Overall Width | 47.6 mm |
| Compatible Bearing Type | Ball |
| Bolt Center-to-Center Length | 88.9 mm |
| Material | Cast Iron |
| Finish | Uncoated |