Features
Specifications
Pillow Block Housing, Tap Base, Series: PA, 90 mm Inside Dia, 2-Bolt Mount, 57.2 mm Base to Bore Centerline, 130.2 mm Overall Length, 115.9 mm Overall Height, 60 mm Overall Width, Ball Compatible Bearing, 94 mm Bolt Center-to-Center Length, Cast Iron, Uncoated
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W2 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 5.60" |
| Manufacturer Part Number | PA210 |
| Type | Tap Base |
| Series | PA |
| Inside Diameter | 90 mm |
| Mounting Type | 2-Bolt |
| Base to Bore Centerline | 57.2 mm |
| Overall Length | 130.2 mm |
| Overall Height | 115.9 mm |
| Overall Width | 60 mm |
| Compatible Bearing Type | Ball |
| Bolt Center-to-Center Length | 94 mm |
| Material | Cast Iron |
| Finish | Uncoated |