TITAN™
Steel Tap Bolt 3/8"-16 x 2-1/2" Gr 5
SKU: HTB38X212G5
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.92
- Buy 25 for $1.63 each and save 15%
Features
Specifications
Tap Bolt, 3/8"-16 x 2-1/2" Thread Length, UNC, Steel, Zinc-Plated, Grade 5
| Brand | TITAN™ |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16, Section D3 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | BML06080 |
| Thread Size | 3/8 in |
| Thread Length | 2-1/2 in |
| Thread Type | UNC |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc-Plated |
| Grade | Grade 5 |