Features
Specifications
Hex Tap Bolt, 1/4"-20 x 2" Fully Threaded Thread Length, UNC, 7/16" Head Size, Hex Head Type, Grade 5, 120000 PSI Tensile, Steel, Zinc, ASME B18.2.1, ASME B1.1, UNC, Class 2A Standards
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16, Section D4 |
|---|---|
| Package Length (in) | 2.25" |
| Package Width (in) | 2.25" |
| Package Height (in) | 0.75" |
| Thread Size | 1/4-20 in |
| Thread Length | Fully Threaded |
| Thread Type | UNC |
| Overall Length | 2 in |
| Head Size | 7/16 in |
| Head Type | Hex |
| Grade | 5 |
| Tensile Strength | 120000 PSI |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc |
| Standards | ASME B18.2.1, ASME B1.1, UNC, Class 2A |