Features
Specifications
Downloads
Ideal for general purpose threading, the Hanson 3/8 in. – 16 NC Tap and Letter "O" Drill Bit Set is a convenient HCS tap and HSS drill combination. The high-speed steel drill bit ensures fast, accurate drilling, while the self-aligning tap works great with through holes and irregular surfaces. Set includes 3/8 in. – 16 NC Tap and Letter "O" drill bit.
- High speed steel drill bits ensure fast, precise drilling
- High carbon steel plug taps are ideal for general purpose threading
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526802386 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I1 |
| Package Length (in) | 0.25" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 8.600 in |
| Length | 0.250 in |
| Width | 2.000 in |
| Weight | 0.173 lbs |
| Product Type | TAP |
| Battery Included | No |
| Warranty | NLW |
| Unit Of Measure | SAE |