Features
Specifications
The IRWIN HANSON T-Handle Ratcheting Tap Wrench has a three position gear box for quick, efficient ratcheting action. The Tap Wrench is designed for use with taps, reamers, screw extractors and other tools with a square shank.
- Three position gear box for quick, efficient ratcheting action
- Designed for use with taps, reamers, screw extractors and other tools with a square shank
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 024721212122 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I3 |
| Package Length (in) | 13.80" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 21112 |
| Country of Origin | China |
| Height | 1.300 in |
| Length | 12.600 in |
| Width | 1.800 in |
| Weight | 1.186 lbs |
| Product Type | TAP |
| Warranty | LLW |