Features
Specifications
The Professional is built to perform and last. This tape with our in/engineer scale is an ergonomically designed chrome tape can complete any job. This durable tape by Komelon is named the professional for a reason-- because it's built for professionals and will deliver when put to the test. The Professional has a nylon coated, high visibility blade which is stopped and locked with a powerful slide lock. The high visibility blade is painted with a neon yellow paint to increase visibility and readability. This tape screams quality and will deliver value.
- Prop 65 Warning: This product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects and other reproductive harm
| Brand | KOMELON |
|---|---|
| UPC | 650056425014 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section H1 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | 425IEHV |
| Graduation | 1/8 in |
| System of Measurement | Imperial |
| Blade length | 25 ft |
| Blade Width | 1 in |
| Blade Thickness | 0.0051 in |
| Blade Material | Steel |
| Blade Color | Neon Yellow |
| Case Material | Chrome Plated ABS Plastic |
| Rewind Type | Spring |
| Blade Finish | Nylon Coating |
| Depth | 2 in |
| End Type | Hook |
| Height | 6-3/4 in |
| Width | 4-1/2 in |
| Increments | 1/8 in at 1 ft |
| Mounting | Belt Clip |
| No of Scales | 2 |
| Reel Material | Plastic |
| Reel Type | Closed Reel |