Features
Specifications
This tape measure is designed for your industry's needs. 25 feet of tape makes it easy for one person to make measurements and markings thanks to it's rigidity and blade lock to keep it in place.
- An easy grip thick rubber jacket
- Thigh high carbon steel blade insrues minimum of 7.5 foot blade
- Triple riveted end hook with bottom blade protector
- Prop 65 Warning: This product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects and other reproductive harm
| Brand | PaulB |
|---|---|
| UPC | 650056405252 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25 End Cap |
| Package Length (in) | 2.25" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | PB5425 |
| System of Measurement | Imperial |
| Blade length | 25 ft |
| Blade Width | 1 in |
| Blade Material | Steel |
| Blade Color | Yellow |
| Case Material | Ergonomically designed ABS |
| Case Color | Yellow/Black |
| Tape End Type | Riveted End Hook |
| Finish | Acrylic Coated |