Features
Specifications
The MILWAUKEE® 25ft Magnetic Tape Measure w/ Rechargeable 100L Light provides the brightest and clearest measuring in the industry. The LED on this tape measure delivers 100 lumens, providing bright and clear lighting for dimly lit job sites. Featuring an impact-resistant lens & frame, and an IP54-rated lens, this LED Tape Measure is constructed to withstand harsh jobsite conditions. It is USB rechargeable and delivers up to 2.5 hours of continuous runtime. The finger stop protects from blade retraction and provides greater control of measurements. The tape delivers 15' of reach and 12’ of standout, allowing you to take long measurements on your own and reach further on the jobsite.
- Brightest, clearest measuring
- 100 lumens LED output
- Fully reinforced impact-resistant lens & body
- Finger stop protects from blade retraction
- USB rechargeable battery provides 2.5 hours of runtime
- IP54 rated: water & dust-resistant lens
- Anti-tear coating reinforces the first 6" of blade
- Magnetic hook
- 15' reach, 12' standout
- Wire form belt clip reduces pocket tearing
- 2-sded printing for easy readability
- Lanyard loop
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242587537 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25 End Cap |
| Package Length (in) | 6.71" |
| Package Width (in) | 2.91" |
| Package Height (in) | 4.21" |
| Manufacturer Part Number | 48-22-0428 |
| Blade Length | 25 ft |
| Blade Material | Steel |
| Color Finish | Red |
| Depth | 3.08" |
| Magnetized | Yes |
| Material | Steel |
| Package Quantity | 1 |
| Country of Origin | Vietnam |