Features
Specifications
This Stanley FatMax tape measure will always be with you when you need it. It has a convenient keychain loop and is very lightweight at only 0.15 ounces. It extends up to 6 ft so you can measure most small projects.
- 3' blade standout
- Polymer-coated blade withstands abrasion
- Convenient and lightweight
- Compact size fits in the pocket
- Durable key ring makes it easy to carry anywhere
- Tru-Zerohook for accurate inside and outside measurements
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174337068 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25 End Cap |
| Package Length (in) | 1.90" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | FMHT33706M |
| Country of Origin | China |
| Length | 4.6" |
| Width | 3.5" |
| Height | 1" |
| Weight | 0.18 lbs |
| Prop 65 Generic Warning | No |
| Warranty | 1YW |
| Accuracy | 0.1625 |
| Belt Clip | No |
| Blade Length | 72" |
| Blade Material | Metal |
| Blade Width | 3.5" |
| Lockable | Yes |
| Magnetic | No |
| Measuring Tool Type | Tape Measure |
| Self Adhesive | Yes |
| Standout | 3 ft |
| Stud Markings | 16" Stud Markings |
| Unit Of Measure | SAE & Metric |
| Product Primary Material | ABS with a Rubber Mold |