Features
Specifications
Taper Roller Bearing, Straight Bore, 1-1/4 in Bore Dia, 3/4 in Width, Steel Bearing
| Brand | Timken Belts |
|---|---|
| UPC | 053893187389 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X2 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 913-15123 |
| Type | Straight Bore |
| Bore Diameter | 1-1/4 in |
| Width | 3/4 in |
| Bearing Material | Steel |