Hindley
Steel Rope Binding Hook
SKU: N11990
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.69
- Buy 10 for $0.62 each and save 10%
Features
Specifications
Rope Binding Hook, 7/16 in Hook Opening Width, 1-1/2 in Usable Length, 5/16 in Thickness, Steel, Zinc Chromate
| Brand | Hindley |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11 End Cap |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Manufacturer Part Number | 52C |
| Hook Opening Width | 7/16" |
| Usable Length | 1-1/2' |
| Thickness | 5/16" |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Chromate |