Taylor
8 In. W. x 6 In. H. Plastic Digital Indoor & Outdoor Thermometer
SKU: 1522
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.99
Features
Specifications
Taylor 1710 indoor/outdoor thermometer has a 10 Ft. wired probe that can register indoor temperatures from 32 to 122 degree F or 0 to 50 degree C, and outdoor temperatures from -40 to 158 degree F or -40 to 70 degree C. Features generously sized digits on an oversized LCD display making it easy to view the readout from any angle. Includes instruction manual and (1) CR2025 lithium battery. Stand or wall mount. 1 year warranty.
| Brand | Taylor |
|---|---|
| UPC | 077784023891 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section D3 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 6.20" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 1710 |
| Width (In.) | 8 |
| Height (In.) | 6 |
| Material | Plastic |
| Display Type | Digital |
| Scale | Fahrenheit & Celsius |
| Outdoor Temperature Range | -40 to 158 Deg F |
| Color | Black/Silver |
| Shape | Rectangle |