Taylor
1733 Thermometer, Digital, 32 to 122 deg F
SKU: 1733
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$34.99
Features
Specifications
The TAYLOR 1733 digital indoor/outdoor thermometer and barometer is outfitted with the latest in meteorological technology to provide the most accurate temperature and atmospheric pressure readings. To help you plan, this thermometer also capably forecasts the weather with easy to read icons, in addition to offering a calendar and a clock with alarm.
| Brand | Taylor |
|---|---|
| UPC | 077784023938 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section D3 |
| Package Length (in) | 8.40" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 1733 |
| Digital/Analog | Digital |
| Dimensions | 7-1/4 in W x 1-1/4 in D x 8-3/4 in H |
| Display Type | LCD |
| Includes | Thermometer Instructions |
| Power Source | Battery |
| Temperature Rating | 32 to 122 deg F |