Taylor
7.5 In. Easy-To-Read Indoor & Outdoor Thermometer
SKU: 5153
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.99
Features
Specifications
New curved look with large easy-to-read numerals in bright green and blue. Recessed tube. Weather-resistant. Good for indoor or outdoor use. 7-5/8" H. x 2-3/8" W. Reads in deg. F. and deg. C.
| Brand | Taylor |
|---|---|
| UPC | 077784051535 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section D3 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 5.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 5153 |
| Width (In.) | 2.375 |
| Height (In.) | 7.625 |
| Depth (In.) | 0.5 |
| Material | Plastic |
| Display Type | Analog |
| Scale | Fahrenheit & Celsius |
| Outdoor Temperature Range | -40 to 120 Deg F/-40 to 50 Deg C |
| Color | Bright Red & Blue |
| Shape | Tube |