Taylor
5911N Candy/Deep Fry Thermometer, 100 to 400 deg F
SKU: 5911N
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.99
Features
Specifications
Use this 3 in dial candy thermometer to help monitor temperatures for the perfect consistency of all your sweet and savory treats. Thermometer is sold with an adjustable pan clip and a temp indicator that slides to highlight the target temperature. An extra-long 6 in stem reaches the bottoms of deep pots. Important temperatures zones for candy making are printed right on the dial face.
- Large 3 in dial
| Brand | Taylor |
|---|---|
| UPC | 077784059111 |
| Package Length (in) | 9.99" |
| Package Width (in) | 9.15" |
| Package Height (in) | 4.68" |
| Manufacturer Part Number | 5911N |
| Dial Size | 3 in |
| Dimensions | 9 in L x 4.25 in W x 2.8 in D |
| Display Type | Analog |
| Includes | Adjustable Pan Clip |
| Measuring Range | 100 to 400 deg F |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Temperature Scale | Celsius Fahrenheit |
| Type | Multi-Use |
| Weight | 0.18 lb |