Features
Specifications
Downloads
1-gang 22 cu.in. blue PVC nail-on outlet box with captive nails.
- Designed and listed for use with non-Metallic sheathed cable in accordance with Article 314 of the National Electrical Code
- All PVC boxes are permissible for use with 90 degree C connectors.
- UL
- PVC construction for easier installation, greater performance and lower installation cost
| Brand | Thomas & Betts |
|---|---|
| UPC | 785007215069 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D5 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | P122R |
| Color | Blue |
| Wiring System | Non-Metallic sheathed cable |
| Number of Gangs | 1 |
| Mounting Method | Captive Nails |
| Material | Non-Metallic |
| Work | New |
| Volume (cu.in.) | 22 |
| Package Width | 17.5 |
| Outer Package | 100 |
| T&B Sold in UOM | Each |
| Package Length | 21.75 |
| Package Height | 9.5 |
| Order Multiple | 100 |
| T&B Weight Per UOM | 21.5 lbs. per 100 |
| Depth (inches) | 3 1/2 |
| Length (inches) | 3-3/4 |
| Width (inches) | 2-1/4 |