Features
Specifications
Water, dirt and impacts – tools have to take a lot. With the TECH 196 DL electronic spirit level, you are ideally equipped for hard days at the construction site. Cleaning under running water is no problem thanks to ULTRA-PROTECT, and the high-precision electronic module does not need to be calibrated – even after falling or being exposed to temperature fluctuations. The innovative features of this German-made quality product simplify every measuring task: two digital displays with illumination, acoustic guidance, and numerous display modes. State-of-the-art technology for productive work.
- Electronic spirit level with two digital displays for instant measurement of inclines, slopes, and angles.
- Ultra-protect: Optimum protection against dust and water in accordance with IP 67 – the spirit level can be temporarily submerged.
- Optimal read-out: Two digital displays, illuminated at the press of a button.
- Acoustic guidance: For quick alignment of elements without looking at the spirit level – with two different audible signals.
- Calibration-free: In daily use, it is not necessary to calibrate the electronics – even after falling or being exposed to temperature fluctuations.
- The digital display rotates to the reverse position.
- Ref-mode: Take, save and transfer an angle measurement to other elements.
- Key-lock: Keyboard lock to prevent accidental input.
- Display modes: °, %, mm/m, in/ft – decimal and as a fraction.
- Roof-pitch mode (in/ft) to quickly determine the roof pitch.
- Long operating time: Up to 400 hours.
- Includes bag for safe transport.
| Brand | Stabila |
|---|---|
| UPC | 089634395249 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section H1 |
| Package Length (in) | 25.20" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | 39524 |
| Type | Box Levels |
| Length | 24" |
| Style | Digital |
| Color | Yellow |
| Product_line | Levels |