LabLab Plus Deer Seed - 20 lb
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
The best all-around warm season seed mix on the market for deer plus a range of wildlife. Contains Tecomate® Lablab for antler growing/fawning nutrition plus some of the most nutritious and preferred peas and beans in the world including vining cowpeas. Premium milo/sorghum and sunflowers act as a screen for peas and beans during the first weeks of growth producing large seeds favored by deer. This blend is less vulnerable to grazing pressure than single cultivars
Instructions:
Planting Time (all climates)
Spring & summer - anywhere ground temperature is above 68 degrees
Late summer & early fall - early season bow or other hunting plots
Planting Depth: 1/2 to 1 inch
- Protein content: 26% to 32%
- Great for early season bowhunting
- Grows bigger bucks & healthier deer
- Seeding Rate: 20 lbs. plants 1 acre
| Brand | TECOMATE |
|---|---|
| UPC | 859730004808 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 12.50" |
| Package Height (in) | 18.00" |
| Manufacturer Part Number | 7700820 |
| Contents | Tecomate® Lablab, forage peas, soybeans, milo/sorghum, and sunflower seed |
| Size | 20 lb |