TECOMATE
Monster Mix Deer Seed - 8 lb
SKU: S7700108
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$67.99
Features
Specifications
The only food plot many will ever need!
An ultimate “Do it All” mix. The best and most versatile wildlife mix in the food plot industry. Tecomate’s own premium clovers and chicory provide fall attraction for hunting plots and year-round nutrition for bigger & healthier deer. Monster Mix provides high-protein forage in late winter and early spring which is essential for antler development and continues production throughout spring and summer. Unmatched for year-round nutrition and attraction for whitetail deer. It is also the best choice to attract and hold turkeys. Tecomate® Monster Mix withstands heavy grazing and is suitable nationwide.
An ultimate “Do it All” mix. The best and most versatile wildlife mix in the food plot industry. Tecomate’s own premium clovers and chicory provide fall attraction for hunting plots and year-round nutrition for bigger & healthier deer. Monster Mix provides high-protein forage in late winter and early spring which is essential for antler development and continues production throughout spring and summer. Unmatched for year-round nutrition and attraction for whitetail deer. It is also the best choice to attract and hold turkeys. Tecomate® Monster Mix withstands heavy grazing and is suitable nationwide.
Instructions:
Planting Time: northern climates - spring or fall
southern climates - fall only
Planting Depth: 1/8 to 1/4 inch
- Protein content: 22% to 28%
- 8 lbs plants 1 acre
- Production for 3 to 5 years
- Great for attracting & holding turkeys
- Best on fertile, moist sites
| Brand | TECOMATE |
|---|---|
| UPC | 053909130897 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 10.00" |
| Package Height (in) | 15.00" |
| Manufacturer Part Number | 7700108 |
| Size | 8 lb |
| Contents | King Ladino White Clover, Rackup Red Clover, Champion Chicory |