Trenton
1/4" FNPT Stainless Steel Tee
SKU: T14S
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.49
- Buy 10 for $5.84 each and save 10%
- Buy 25 for $5.19 each and save 20%
Features
Specifications
1/4" Female NPT Tee, 304 Stainless Steel
| Brand | Trenton |
|---|---|
| UPC | 642557603190 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 4381033410 |
| Fitting Type | Tee |
| Fitting Size | 1/4" Female NPT |
| Connection Type | NPT |
| Pressure Class | Class 150 |
| Material | 304 Stainless Steel |