Charlotte Pipe
1 In. x 1 In. x 1 In. Solvent Weldable CPVC Tee
SKU: T1CP
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.49
Features
Specifications
Solvent weldable for hot or cold potable water applications.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942052394 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H2 |
| Package Length (in) | 3.13" |
| Package Width (in) | 2.25" |
| Package Height (in) | 3.13" |
| Fitting Size 1 | 1 In. |
| Fitting Size 2 | 1 In. |
| Fitting Size 3 | 1 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Slip |
| Material | CPVC Solvent Weldable |
| Fitting Type | Tee |