Features
Specifications
Pipe Reducing Tee, Tee Fitting, 3/4 x 1/2 x 1/2 in Fitting, Crimp PEX, 100 psi, Polymer
- Lead free
- Certified to ASTM F2159/F877, NSF-PW, CSA B137.5
- Can be used with PEX Tubing manufactured to ASTM Standard F876-877
| Brand | Boshart Industries |
|---|---|
| UPC | 717510005219 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I3 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Fitting Type | Tee |
| Fitting Size | 3/4 x 1/2 x 1/2 in |
| Connection Type | Crimp PEX |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Material | Polymer |