Flair-It
Barbed 3/8 in 90 deg Equal Tee
SKU: T38PX
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.99
Features
Specifications
Ecopoly offers a full line of polysulfone (PSU) insert PEX fittings. EcoPoly PSU insert PEX fittings meet cNSF-14 Annex G for Lead Free 61, Mfg to ASTM F2159, ASTM F 877 and CSA 137.5 specifications and are ideal for professional installation or do it yourself plumbing repair. EcoPoly PSU insert PEX fittings are compatible with copper PEX crimp rings, stainless steel PEX clamps and any brand or type of SDR-9 PEX tubing. EcoPoly PSU insert PEX fittings require the use of a copper ring PEX crimper or stainless steel clamp PEX crimper. Installation is easy - cut the PEX tubing square, slide a copper ring or stainless steel clamp along the tubing, insert the barbed fitting into the end of the tubing, slide the ring over the barb so its about 1/8″ from the body of the fitting and crimp the ring/clamp with the PEX crimper. Equal Tee Size 3/8″Quality materials for durability, performanceQuick and simple application For use with PEX Tubing.
| Brand | Flair-It |
|---|---|
| UPC | 742979298315 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I3 |
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 2.25" |
| Package Height (in) | 2.50" |
| Manufacturer Part Number | 29831 |
| Fitting Type | Barbed |
| Fitting Size | 3/8 in |
| Angle | 90 deg |
| Material | Plastic |