Merrill
1" Male NPT x 1" Well Pipe SS Hydrant Tee
SKU: TT1IS
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$27.99
Features
Specifications
1" Male NPT x 1" Well Pipe Hydrant Tee, 304 Stainless Steel
| Brand | Merrill |
|---|---|
| UPC | 642367418731 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section H6 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | SSHT100 |
| Fitting Type | Tee |
| Fitting Size | 1 in |
| Connection Type | Plastic Pipe Insert x Plastic Pipe Insert x MNPT |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Application | Flexible (polyethylene) plastic pipe |