Features
Specifications
5 PSI Poly Check Valve
- The polypropylene check valve is designed for larger capacity nozzles where strainers are not required.
| Brand | TeeJet |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section S6 |
| Package Length (in) | 0.81" |
| Package Width (in) | 0.63" |
| Package Height (in) | 0.63" |
| Manufacturer Part Number | 11750-PP-5 |
| Pressure Rating | 5 psi |
| Flow Rate | 0.40 - 1.5 gpm |
| Body Material | Polypropylene |
| Color | Black |