Voltec Power and Lighting
120/208/240/277 V 150 W 50-60 Hz Temporary Area Light
SKU: V0800461
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$249.99
Features
Specifications
Temporary Area Light, 120/208/240/277 V, 150 W, 50-60 Hz, LED Lamp, 22500 Lumens, 50000 hrs Average Life, 5000 K Color, Rugged Die-Cast Aluminum Heat Sink, Yellow
- 14/3 10ft SJTW power cord
- 5-15 plug and receptacle to connect additional lights
- Available in 15,000, 22,500 and 30,000 lumen
- Powerful SMD LED
- 6000 Volt Surge Protection
- LED life span of 50000 hr
- Rugged die-cast aluminum heat sink
- 5000 Kelvin color temperature
- Heavy Duty metal spring hook
- LED driver capable of 120/208/240/277 Volt, 50-60Hz
- Suitable for covered damp locations
| Brand | Voltec Power and Lighting |
|---|---|
| UPC | 803058024611 |
| Package Length (in) | 7.80" |
| Package Width (in) | 7.80" |
| Package Height (in) | 14.20" |
| Manufacturer Part Number | 08-00461 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 V |
| Power Rating | 150 W |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 22500 Lumens |
| Average Life | 50000 hrs |
| Color Temperature | 5000 K |
| Material | Rugged Die-Cast Aluminum Heat Sink |
| Color | Yellow |