Voltec Power and Lighting
120/208/240/277 V 75 W 50-60 Hz Temporary Area Light
SKU: V0800410
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$169.99
Features
Specifications
Temporary Area Light, 120/208/240/277 V, 75 W, 50-60 Hz, LED Lamp, 9000 Lumens, 50000 hrs Average Life, 5000 K Color, Yellow
- 16/3 3ft SJTW power cord
- Powerful SMD LED
- 5-15 plug and built in 5-15 receptacle to connect additional lights
- LED life span of 50,000 hr
- 5000 Kelvin color temperature
- Heavy Duty metal hook with inset fitting
- Corrosion resistant powder coated metal guard
- LED driver capable of 120/208/240/277 Volt, 50-60Hz
- Suitable for Covered Damp Locations
- cETLus Listed
| Brand | Voltec Power and Lighting |
|---|---|
| UPC | 803058004101 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section D5 |
| Package Length (in) | 8.20" |
| Package Width (in) | 8.20" |
| Package Height (in) | 11.20" |
| Manufacturer Part Number | 08-00410 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 V |
| Power Rating | 75 W |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 9000 Lumens |
| Average Life | 50000 hrs |
| Color Temperature | 5000 K |
| Color | Yellow |