Voltec Power and Lighting
100 ft 150 W Temporary Work Light String with Metal Cages
SKU: 45010MC
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$199.99
Features
Specifications
Work Light String with Metal Cages, Temporary, 10 A, 100 ft Length, 150 W Bulb
- 12/3 AWG, SJTW
- Available in 50ft (5 socket) or 100ft (10 socket) lengths
- 5-15 plug and receptacle
- Outlets handle up 150 W bulbs
- Convenient open/close metal cages
- Heavy Duty, Jobsite Tough
- cULus Listed
| Brand | Voltec Power and Lighting |
|---|---|
| UPC | 803058002008 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section D6 |
| Package Length (in) | 21.40" |
| Package Width (in) | 16.20" |
| Package Height (in) | 12.40" |
| Manufacturer Part Number | 08-00198 |
| Type | Temporary |
| Current Rating | 10 A |
| Length | 100 ft |
| Bulb Watt | 150 W |