FTZ Industries
12-10 AWG Crimp Vinyl Ring Terminal
SKU: 45415C10
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.79
Features
Specifications
Ring Terminal, 12-10 AWG Wire, Crimp, Vinyl Insulation, Copper, Tin Plated, Yellow, 1/4 in Stud Dia
| Brand | FTZ Industries |
|---|---|
| UPC | 847759099004 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D6 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | 45415-C10 |
| Wire Size | 12-10 AWG |
| Connection Type | Crimp |
| Insulation Material | Vinyl |
| Material | Copper |
| Finish | Tin Plated |
| Color | Yellow |
| Diameter | 1/4 in Stud |