FTZ Industries
4 AWG Copper Tin Plated Non-Insulated Heavy Duty Ring Terminal Lug
SKU: 91027C10
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$15.99
Features
Specifications
Ring Terminal Lug, Non-Insulated, Heavy Duty, 4 AWG Wire, Copper, Tin Plated, Gray K-K, 3/8 in Stud Dia
| Brand | FTZ Industries |
|---|---|
| UPC | 847759099660 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D6 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | 91027-C10 |
| Type | Non-Insulated, Heavy Duty |
| Wire Size | 4 AWG |
| Material | Copper |
| Finish | Tin Plated |
| Color | Gray K-K |
| Diameter | 3/8 in Stud |