Terminal and Crimping Tool Kit (100pc)
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Kit includes:
6 function multi-tool
Red 22-18 AWG terminals (5 butt, 4 male disconnects, 4 female disconnects, 3 spade)
Blue 16-14 AWG terminals (5 butt, 3 male disconnects, 3 female disconnects, 3 ring)
Yellow 12-10 AWG terminals (3 ring, 2 spade)
(2) blue 16-14 AWG tap splices
(5) 8" cable ties
(50) 4" cable ties
(5) grey 22-16 AWG twist-on connectors
(2) yellow 18-10 AWG twist-on connectors
- All purpose kit for home and auto
- Multi-function tool cuts, strips, and terminates wires
- Cuts copper and aluminum wire
| Brand | CALTERM |
|---|---|
| UPC | 046494051029 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D5 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | GK-35 |
| RoHS Compliant (Restriction of Hazardous Substances Directive) | Contact Compliance |
| Color | Black |
| Product Type | Kit |
| Quantity | 100 pcs |