Features
Specifications
3M™ Scotchlok™ Female flag disconnect terminal has dents and rolled edges to offer superior holding force while allowing for quick and easy disconnect. The terminal has a non-insulated, butted-seam barrel and withstands a maximum temperature of 347 deg F (175 deg C). Its durable brass construction offers good conductivity and a tin-plated finish resists corrosion. 3M™ Scotchlok™ Female flag disconnect terminal attaches to the mating part with a tongue that slips over the male tab. The terminal has a non-insulated, butted-seam barrel and a beveled mouth to easily guide the wire into position. UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Non-insulated, butted-seam barrel with a beveled mouth allows for easy insertion of wires
- Mates with 0.25-in wide male tab
- Dents and rolled edges of this female disconnect terminal offer excellent holding force
- Accommodates wire sizes 22 to 18 AWG
- Rated 600V for building wire and 1000V for signs, fixtures or luminaires
- Withstands a maximum temperature of 347 deg F (175 deg C) for bare terminals
- Allows for quick and easy disconnect of wires
- Made of durable brass for good conductivity and has corrosion-resistant tin plating
- UL Listed, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D6 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.13" |
| Package Width (in) | 2.25" |
| Package Height (in) | 3.75" |
| Wire Size | 22-18 AWG |
| Voltage Rating | 600/1000 V |
| Barrel Configuration | Butted-Seam |
| Barrel Size | 0.075 in Dia |
| Barrel Type | Butted-Seam |
| Conductor Type | Female |
| Connection Type | Crimp |
| Insulated/Non-Insulated | Non-Insulated |
| Tab Size | 0.032 x 0.25 in |
| Material | Brass |